Úvod Hula

Hula

 

pozri ešte :  http://www.tropical.sk/index.php/hula/tradicia-hawaii/umenie

ČO JE TO HULA?

V krátkosti je Hula tanec, ktorý pochádza z Havajských ostrovov.Vyjadruje príbehy, pocity, minulosť aj súčastnosť ľudí Havajskych ostrovov. Ale to sa dá povedať o všetkých kultúrach sveta, že tanec vyjadruje ich život

Tak PREČO JE PRÁVE HULA TAKÁ OBĽÚBENÁ NA CELOM SVETE?

pretože odovzdá každému niečo čo ho silno obohatí, nezávisí na tom, ako uvažuje, aké má postavenie, či je zdravý, chorý, mladý alebo starý, či tomu rozumie alebo nie.

HULA NÁM PRINÁŠA:RADOSŤ

Hula je precítenie prírodných síl, energií bohov a bytostí

Hula je mágia, výlet do rozprávky, únik z reality a zároveň vstup do nej

Hula je zábava, uvoľnenie, zabudnutie, ale zároveň uvedomenie si významnosti každého prítomného okamihu, meditácia a koncentrácia

Hula je zložitá a zároveň nie je nič jednoduchšie ako ju tancovať, je výzvou pre ambicióznych, a zároveň hrou pre deti

Hula je krásny harmonický pohyb a balzam pre telo a dušu, liek na samotu, bolesť a zlú náladu

Hula je nositeľom lásky a slobody, pochopenia jednoduchých zákonitostí bytia ,

necháva cítiť kolektívnu silu a zároveň energiu každého jednotlivca, každej časti  celku

Hula nás inšpiruje k porovnaniu rozdielnych svetov a vedie k poznaniu, aký raj máme doma bez toho, aby sme museli precestovať celý svet

Dáva každému presne to, na čo je pripravený.

Poznávanie cez Hulu nikdy nekončí, hula je ako čarovná soľnička s nevyčerpateľnymi zásobami poznania, pocitov, pohybov, povestí, kúziel.. ..

Hula je večná, tak ako život, tak ako láska.

ALOHA

KTO MOŽE TANCOVAŤ HULA TANEC?

Všetci bez určenia veku a tanečných schopností.Hula je naozaj pre každého, dokonca aj seniori a ľudia so zdravotnými problémami tancujú hulu s radosťou, pretože tento tanec je liečivý a harmonický, a veľmi prispôsobivý náročnosťou.

Hula sa dá tancovať dokonca ležmo!A hula v sede je bežná vec, dokonca sa aj v tejto kategórii robia súťaže.Hula sa tancuje aj s použitím rôznych nástrojov ,bubienkov,kameňov,bambusových paličiek a listov. Nimi obohacujeme tanec o dalšiu dimenziu.Tanečníci, ktorí sa momentálne necítia na tanec v stoji,sa zúčastňujú na stretnutiach a majú stále zážitok z huly a hudby, ktorú sami tvoria. Skúste hulu tancovať a je to!


O HULA TANCI - TRADÍCII HAVAJA

Krátka história Hula :

Protestantskí misionári, ktorí prišli na Havaj, kultúru Hula nepochopili. Prinútili kmeňových náčelníkov, ktorých obrátili na protestantskú vieru, aby Hula tanec zakázali ako nemorálny.

Cez ich všetku snahu Hula sa tancovala aj naďalej tajne v mnohých rodinách.Tie potom položili základ pre dnešnu hulu. Neskôr niektorí náčelníci a králi, ako napr. Kamehameha IV a David Kalakaua sa pričinili o znovuobnovenie havajskej kultúry a jazyka.O nich sa zložilo mnoho piesní,mele. Dnešná hula trochu poznamenaná vplyvom náboženstva dovezeného z kontinentu.Hlavne na oblečení tanečníkov vidno vplyv nedávnej minulosti. Napriek tomu ale nestratila na pôvabe a teší  sa veľkej obľube nie len na ostrove kde vznikla , ale po celom svete!

http://www.youtube.com/watch?v=9-uTPxI98wQ&feature=related